سفر نوروزی (قسمت دوم ) لهستان - کراکف و ترکیه -استانبول

 روز سوم ساعت ١١صبح سفر زمینیمون با ماشین به سمت کراکف شروع شد . این یک هفته هرجا میرفتیم با دو ماشین بودیم رادک لطف کرده بود و ماشین دوستش رو قرض گرفته بود . حتی برای کیارش هم صندلی خریده بود.قرار بود ما خودمون ماشین اجاره کنیم که حتی امیر گواهینامه بین المللی هم گرفت . من و انجلیکا و هلنا و مایکل با هم بودیم بقیه اقایون با هم . با اینکه برف همه جا رو پوشونده بود باز هم جاده با روستاهای کوچکش دیدنی بود . تو راه عجیب خواب الود بودم دلم نمی خواست و یا شاید ادب حکم نمی کرد که من بخوابم ولی متاسفانه ۴۵دقیقه ای چرت زدم . انجلیکا هم گازشو گرفته بود و میرفت نا گفته نماند که تو این کشور به طرز عجیبی همه به قوانین رانندگی احترام میزارن . با آنجلیکا که در مورد این موضوع صحبت می کردم می گفت که گاهی اوقات این رعایت قانون خسته کننده میشه ولی چون همه رعایت میکنن تو هم مجبور به انجامش هستی .  سه ساعته رسیدیم کراکف . ناهار مختصری تو هتل خوردیم. ( هتل هامون رو با اینترنت از قبل رزرو کرده بودیم) دوستان تو لابی منتظرمون موندن و ماهم رفتیم که برای رفتن به خونه ویولا(اگر اشتباه نکنم .نمی دونم چرا اسمش یادم میره) خواهر انجلیکا اماده بشیم . با خواهرهای انجلیکا تو سفری که به ایران داشتن اشنا شده بودیم . البته امیر با همسرش هم از قبل اشنا بود . ویولا دوتا پسر داشت و بچه سوم "مایا" که دختر بود تازه به دنیا اومده بود . بعد از یک ساعتی گپ و گفت و صرف یه تیرامیسوی خیلی خوشمزه و قهوه برای شام رفتیم رستوران . دو سه ساعتی دور هم بودیم بچه ها هم طبقه بالای رستوران که کاملا محل بازی بچه ها بود مشغول بودن . فقط هلنا یه خرده شیطونی میکرد.

 

 

 

 

 

 

آنجلیکا و مایا( نی نی با وزن 4 کیلو به بالا و قد ۵۶به دنیا اومده!!!)

 

 

روز چهارم رفتیم به معدن نمک در نزدیکی کراکف . خیلی خیلی قشنگ و جالب و دیدنی بود .  در ابتدا ۵٣ نیم طبقه بصورت عمودی  رفتیم پایین و رسیدیم به معدن . بعد از دیدن هر قسمت هم دوباره به سمت پایین هدایت میشدیم. تور لیدر هم داشتیم بعد از 3ساعت گشت تو معدن اومدیم بالا . کیارش از خستگی دیگه نمی تونست راه بره پا درد گرفته بود . برای ناهار هم به یه رستوران کوهستانی رفتیم غذاش حرف نداشت و عالی بود . هلنا خواب بود و تونستم با خیال راحت بعد از چهار روز یه غذای بی دردسر بخورم . تا از رستوران بیام بیرون دیگه غروب شده بود . انجلیکا پسرها رو گذاشت خونه خواهرش . برای هلنا و کیارش هم لباس گرمتر گرفتیم و رفتیم تو شهر پیاده گشتی زدیم . بچه ها شب از خستگی بیهوش شده بودن .

هلنا در معدن نمک

 

(منبع)معدن نمک ویلیچکا در شهری به همین نام در جنوب کشور لهستان قرار گرفته است. البته گاهی نیز به دلیل نزدیک بودن این معدن به کلان شهر کراکف به نام معدن نمک کراکف نیز خوانده می‌شود. این معدن به عنوان قدیمی‌ترین معدن نمک حهان که از ابتدا تا روزگار معاصر بدون توقف مشغول فعالیت بوده شناخته می‌شود. شالوده این معدن در قرن سیزدهم میلادی بنا شد و استخراج ورقه‌های سنگ نمک از آن تا سال 2007 ادامه داشت.

امروزه معدن ویلیچکا با داشتن تاریخچه‌ای غنی یکی از مراکز جذب گردشگر در لهستان و شرق اروپا محسوب می‌شود. البته جاذبه‌های این معدن منحصر به موارد گفته شده نیست زیرا در این معدن علاوه بر یک دریاچه زیرزمینی، تعداد زیادی مجسمه‌های نمکی و همچنین یک کلیسای ساخته شده از نمک وجود دارد. این مجسمه‌ها و کلیسا ساخته دست معدنکاران خوش‌ذوق و هنرمند در طول تاریخ بوده است. براساس آمارهای ارائه شده سالانه بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر از این معدن بازدید می‌کنند.

عمق معدن ویلیچکا 327 متر و طول آن بیش از 300 کیلومتر است! رنگ غالب سنگ‌های نمک در این معدن خاکستری است. در طول جنگ جهانی دوم ارتش آلمان از تونل‌ها و سازه‌های زیرزمینی این معدن جهت استقرار بخش‌هایی از صنایع نظامی خود بهره گرفت که این امر موجب آسیب دیدن بخش‌هایی از معدن شد. امروز دولت لهستان با بهره بردن از ظرفیت‌های بالای این معدن و جاذبه‌های بالقوه آن با برپایی نمایشگاه استخراج نمک، مسیر گردشگری جذابی را به‌طول 5 /3 کیلومتر در این محل ایجاد کرده است که شامل مجسمه‌های تاریخی، نقوش افسانه‌ای و نمایشگاه استخراج نمک می‌شود. نکته جالبی که در مورد این نمایشگاه می‌توان گفت این است که با وجود این که رنگ مجسمه‌ها سفید نیست، اما این مجسمه‌ها در تصاویر و عکس‌های گرفته شده سفید رنگ است.

دیگر خدمات ارائه شده توسط مجموعه معدن کراکف برپایی مراسم ازدواج و سایر مناسبت‌ها در سالن‌های آن است.

گردشگران برای رسیدن به عمق 64 متری زیرزمین که بخش توریستی معدن در آن قرار دارد باید از طریق پلکانی چوبی و بسیار زیبا با 378 پله به عمق زمین برسند و پس از طی مسیر بازدید از طریق یک آسانسور از معدن خارج می‌شوند. البته باید متذکر شد که این بازدید به طور میانگین 5 /3 ساعت به طول می‌انجامد.

در بسیاری منابع از این معدن به نام کلیسای جامع زیرزمینی لهستان نیز یاد می‌شود. این معدن در طول حیات خود میزبان گردشگران متعددی بوده است. از مشهورترین بازدیدکنندگان این معدن می‌توان به نیکلاس کپرنیک (ستاره‌شناس مشهور)، وولفانگ گوته (فیلسوف) دیمیتری مندلیف (شیمیدان)، پاپ ژان پل دوم و بیل کلینتون رئیس‌جمهور اسبق آمریکا اشاره کرد.(منبع)

  روز پنجم برناممون دیدن  "قلعه واول  " کراکف بود . هوا همچنان سرد بود . حوصلم نمیگیره از قسمت های مختلف قصر بنویسم فقط اینو بگم که فرشهای دستباف ایرانی تو اون قصر بزرگ و با شکوه خودنمایی می کردن .

 

(منبع)تاریخچه این قلعه به زمانهای دور برمیگردد، زمانی که قلعه ای در کار نبوده و تپه واول محل داد و ستد و خرید و فروش بازرگانان به شمار میرفته. از سال 900 هرکدام از پادشاهان ساختمانهایی مثل کلیسا برای عبادت مردم و یا برج دیدبانی برای حفاظت شهر در این مکان میساختند تا اینکه در سال 1300 پادشاه "لادیسلاس اول" رسماً در این مکان تاجگذاری کرد و این مکان را به عنوان قلعه پادشاهیاش در نظر گرفت. از آن زمان به بعد، هر پادشاهی قسمتی به این قلعه اضافه میکرده و آن را گسترش میداده و یا قسمت-هایی که در طی جنگها تخریب و یا سوزانده میشده را بازسازی میکرده است. در سال 1596 که پایتخت به ورشو منتقل میشود، این قلعه کمتر مورد توجه قرار میگیرد و دیگر قسمتی به آن اضافه نمیشود و بیشتر مورد بازسازی و زیباسازی قرار میگیرد و امروزه این قصر شامل قسمتهای مختلفی از جمله: ساختمان محل زندگی پادشاه، حیاط مخصوص جشنها، کلیساها، مقبره پادشاهان درگذشته و برجهای دیدبانی است که همه دور یک حیاط مرکزی قرار گرفته اند. (منبع)

انقدر این سفرنامه رو دیر نوشتم که اصلا یادم نمیاد اونروز ناهار چی کار کردیم !!!!!!اهان یادم اومد تو هتل خوردیم قرار شام شب هم  رستوران امریکایی جف تو یکی از شاپینگ سنترها بود . اونجا هم از بابت بچه ها خیالمون راحت بود دوباره جای بازی باخانومی که مراقب بچه ها بود روبروی رستوران البته با هزینه والدین. داخل رستوران هم برای بچه دار ها انتهای رستوران فضایی رو در نظر گرفته بودن که در داشت . وسایل بازی و میز و صندلی مخصوص هم وجود داشت ولی هلنا به راحتی می تونست از نرده های عمودی در رد بشه بنابراین دایم دنبالش بودیم کمی  هم تب داشت که شربت سرما خوردگی و استامینوفن بهش دادم .غذا که نمی خورد، شیر خشک هم به اون اضافه شد بنابراین تو یک اهفته اخر سفر فقط شیر من . سرما خوردگی کم بود دراومدن دندان کرسی سمت چپ هم بیشتر بیحالش کرده بود.

لوکاش همسر ویولا لطف کرده بود برامون هدیه گرفته بود پازل چوبی برای هلنا ، ساعت رومیزی مک کویین برای کیارش ، ست لوازم بهداشتی برای من و پک نوشیدنیهای گرم (انواع چای و قهوه و .....) برای امیر . ما هم براشون اجیل و زعفران و خرما گز گرفته بودیم .شب با همه دوستان خداحافظی کردیم و به امید دیدار دوباره از هم جدا شدیم  صبح روز ششم با رادک تا فرودگاه رفتیم . چه برفی هم میبارید !!!از کراف به ورشو و از  اونجا هم به استانبول . 

 با توجه به فواصل بین پروازها تقریبا غروب شده بود که رسیدیم استانبول . هلنا هنوز بی حال بود وتب داشت . کلا چهار روز استانبول بودیم .دو روز اول صبحها من و امیر کار اداری داشتیم . روز اول هم تا ساعت ٧ شب به خاطر هلنا تو هتل موندیم . دیگه حوصلمون سر رفته بود به پیشنهاد امیر زدیم بیرون . برای هلنا از داروخانه شربت سرما خوردگی و اموکسی کلاو گرفتیم به دکتر در تهران هم زنگ زدیم که تایید کرد . خودم هم زیاد سرحال نبودم . واااااااای بگم از شب اخر که یکی از دوستان امیر با خانواده شام مهمونمون بودن . انقدر حالم بد بود که خدا خدا میکردم ساعت هرچه زودتر بگذره تب داشتم و سرفه ولم نمیکرد . خیلی تحمل کردم ولی دیگه نمی تونستم هلنا رو برداشتم و عذر خواهی و خداحافظی کردم رفتم تو اتاقمون ( رستوران هتل بودیم) تو اسانسور فقط میگفتم خدایا انقدر بهم نیرو بده که هلنا از دستم نیوفته و برسم به اتاق . خوشبختانه امیر هم زود اومد . میگفت بریم بیمارستان ولی با دو تا بچه اون موقع شب مگه میشد !!!!!!! با دوتا از شیاف های هلنا تا صبح خوابیدم . بیدار شدم به امید بهبودی ولی فقط از شدت درد استخوان گریه میکردم . پروازمون هم ساعت ١١شب بود . با دفتر ترکیش ایر لاین تماس گرفتیم که با پرواز جلوتر بریم که فقط ٢ ساعت زودتر بود . قرار براین شد که هزینه یک روز هتل رو پرداخت کنیم تا ٨ بمونیم هتل . امیر سریع رفت داروخانه دارو گرفت . قرص رو خوردم و انگار که دوپینگ کرده باشم تونستم کمی صبحانه بخورم و به هر حال سرپا شدم . چمدانهارو بستیم چک ات کردیم و رفتیم شاپینگ سنتر نزدیک هتل . برناممون این بود که به جزیره هم بریم ولی متاسفانه بیماری من و هلنا نزاشت . این چهارمین باری بود که استانبول بودم هیچوقت هم موقعیت رفتن به جزیره برامون جور نشده . شب تو فرودگاه حالم دوباره بد شد ولی چون امیر موقع خریدن دارو یادش رفته بود که به دکتر بگه من شیر میدم  ترجیح دادم درد و تحمل کنم قرص نخورم . صبح روز بعد ساعت پنج و نیم خونه بودیم . ماشینو برداشتم و همون موقع رفتم درمانگاه شبانه روزی دوتا امپول نوش جان کردم و اومدم خونه تا ظهر خوابیدم . حالم بهتر نشد دوباره دکترو دارو و امپول . تا یک هفته بیحال و بی حوصله بودم . سفر خیلی خوبی بود اگر این مریضی اخرش نبود که بهتر هم میشد.

پی نوشت1 : غروب هجدهم فروردین بود که یهو تصمیم گرفتم دیگه به هلنا شیر ندم " صبر زرد "داشتم درست کردم و "م ی م ی" رو تلخ کردم .شب اول خیلی اذیت شد و گریه کرد . عذاب وجدانی که سر از شیر گرفتن کیارش داشتم برای هلنا هم وجود داشت. شب خوابم نمیبرد نمی دونستم با توجه به وزن کم هلنا و غذا نخوردنش ایا تصمیم درستی گرفتم یا نه؟؟؟ الان خیلی خیلی خوشحالم !!! از شیر گرفتن همان و به غذا افتادن این فسقلی همان . با هر قاشق غذایی که با اشتها میخوره انگار که تمام دنیا رو به من میدن،  کیف میکنم و سرخوش میشم . خودم احساس میکنم یه خرده تپل تر شده . البته دیگه شیشه رو هم نمیگیره فکر میکنه اونم تلخه !!! تازه براش 2 تا شیشه شیر نو  گرفته بودم . شیر خشک ها که مونده ، پدیا شور هم از استانبول گرفته بودم اونم مونده البته گاهی اوقات تو شیر پاستوریزه یا فرنی میریزم و بهش میدم . تمام لباسها رو تو لهستان و ترکیه یک سایز یا دو سایز نسبت به سنش کوچکتر گرفتم .باز هم پیراهن ها رو که  تنش میکنم براش بلند هستن. حالا شاید از این به بعد بهتر رشد کنه به امید خدا !!!!   

پی نوشت 2: دوستانی که دوست دارن با شهر کراکف بیشتر اشنا بشن به  این لینک برن.

/ 37 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سپیده

ای جونم چه نی نی قد بلندی بوده رکورد دار نیست احیانا؟ سفرنامه هم که محشر بود و با تمام جزیات....[قلب]باشد برای روزی که بتوانیم استفاده کنیم[خجالت] عزیز دلم هلنا رو نگاه[ماچ] روز مادر مبارک[ماچ]

مریم مامان بهراد و اراد

مریم جون چقدر عکسهاتون قشنگه چه خوب که هلنا جونم غذا خور شده امیدوارم زود زود تپلو بشه و مامانش رو خوشحال کنه کیارش هم که مثل همیشه می درخشه بووووووووووووس

مهرنوش مامان مهزیار

عزیزم روز مادر بر شما مبارک. عکس هاتون هم خیلی قشنگ هستند. ولی وقتی میخونم مطلبو سردم میشه .

فاطمه السادات

تو یکی از عکس ها جلوی موهاتون بافته شده به نظر میاد میشه لطفا یادم بدین؟

مامان امیررضا

همیشه به گشت . خیلی خیلی جامع نوشتی طوری که منم سردم شده بود [چشمک]قلبون دخملی پرناز و ادام بشم من . میبوسمتون [ماچ]

فرشته ماما ن امین رضا

سلام مریم جان خیلی وقته نرسیدم بهت سربزنم ببخش گرفتارکارای اداره بودم وهستم اسم جدیدوبلاگ مبارک سال جدیدهم مبارک وانشااله همیشه شادوسلامت باشین[بغل]ماشااله بچه هاچه بزرگ ونازشدن اسپنددودکن.همیشه به سفروشادی باشین[قلب]

پرنیان

چه سفری! یاد سفرهای خودم افتادم...

مهدیه

وبلاگی داریم به نام مادرانه و خاطرات زایمان مادران رو در اون ثبت میکنیم. خوشحال میشیم بهمون سر بزنین!

مامان مرضیه

از خانه پدر رفته تنها به سفر رفته اين‌جا همه دلتنگيم صبر همه سر رفته برگرد پدر برگرد اي‌ رفته سفر برگرد برخيز و براي ما سوغات بخر برگرد وقتي كه پدر دور است هم خانه ما كور است هم جان همه اين‌جا پژمرده و بي‌نور است الان يكي در زد يك دفعه دلم پر زد گفتم پدرم آمد ماه از دل شب سر زد امّا تو نبودي آه شب ماند و نيامد ماه آن روز خوشم، آن روز كه تو برسي از راه

شاهزاده كوچولوي من

سلام مريم جون .... خوبي عزيزم ؟ وبلاگ زيبايي داري با مطالب جالب خوشحال ميشم با هم تبادل لينك كنيم ... موافقي ؟ به وبلاگ كوچولوي منم سربزن خوشحال ميشم عزيزم