چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری امسال بدون حضور همسر و در خانه پدری سپری شد . کیارش هم با پدر جون  و محمد بیرون رفت و کلی بهش خوش گذشت .

 

ویکی پدیا

چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبهٔ سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود.

در شاهنامهٔ فردوسی اشاره‌هایی درباره بزم چهارشنبه‌ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان‌دهندهٔ کهن بودن این جشن است. مراسم سنّتی مربوط به این جشن ملی، از دیرباز در فرهنگ سنّتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌است.

واژهٔ «چهارشنبه‌سوری» از دو واژه چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته‌است و سوری که به معنی سرخ است ساخته شده‌است. آتش بزرگی تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شودکه این آتش معمولا در بعد از ظهر زمانی که مردم آتش روشن می‌کنند و از آن می‌پرند آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من» در واقع این جمله نشانگر یک تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد.به بیان دیگر شما خواهان آن هستید که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلات شما را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به شما بدهد. چهارشنبه‌سوری جشنی نیست که وابسته به دین یا قومیت افراد باشد و در میان بیشتر ایرانیان رواج دارد.

/ 11 نظر / 61 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نوشین

سلام مریم عزیزم چرا از دخمل گلت جیزی ننوشتی ؟ [تعجب]

نوشین

سلام مریم عزیزم چرا از دخمل گلت جیزی ننوشتی ؟ [تعجب]

sara

چههارشنبه سوری شما هم مبارک...[هورا] واسه چی عکس از هلنا نذاشتی واسمون؟[ناراحت]

سپيده عمه آريانا

سلام عزيزم . چهارشنبه سوري تون مبارك . الهي قربون كيارش گلم برم من . خدا رو. شكر كه حسابي بهش خوش گذشته . صورت ماه گلهاي نازت رو ببوس مريم جون[ماچ][بغل][قلب][گل]

مامان محمد فاضل

خیلی خیلی کیف کردم توی وبت گشتم امید وارم موفق باشین همینطورکه هستین