------
Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Third Birthday tickers
-------

من و کودکانم
'کیارش و مامان' سابق
سفرنامه - ایستگاه پنجم تبریز
ن : مریم ت : شنبه ۱۳۸٩/٥/۱٦ ز : ۸:۱٢ ‎ب.ظ | +

ورودمون به تبریز عصر جمعه اول مرداد و محل اقامتمون هتل بین المللی پارس (ائل گلی) بود.بعد از کمی استراحت و زمانی که هوا تاریک شده بود راهی پارک بزرگ ائل گلی که در مجاورت هتل بود شدیم.هوا کمی خنک بود و باد می وزید .

ائل‌گلی (استخر مردم)که قبلا شاه‌گلی (استخر شاه) گفته می‌شد،  از پارک های زیبایی است که در جنوب شرقی تبریز، بر دامنه تپه‌ای قرار دارد. مساحت استخر بزرگ این پارک تاریخی 54 هزار و 675 متر مربع است.

در جنوب آن تپه‌ای است که آن را از بالا تا پایین همسطح استخر پله‌بندی کرده و نهر آبی از آن به طرف پایین روان است.

کاخ ایل‌گلی مانند شبه‌جزیره‌ای کوچک در میان استخر ایل‌گلی قرار گرفته‌است و به وسیلهٔ یک خیابان به حاشیهٔ استخر متصل می‌گردد. 

 بعد از صرف شام و کمی قدم زدن در پارک برگشتیم به هتل برای استراحت.

 

مامان مریم وکیارش در پارک ائل گلی تبریز

گشت و گذارمون در شهر شنبه صبح ساعت 11 شروع شد .اولین جایی که انتخاب کردیم بازار بزرگ تبریز بود . البته فقط وقت کردیم بازار فرش فروشها رو بگردیم .و چه فرشهای نفیس و زیبایی در بازار وجود داشت.بعد از ناهاری که در رستوران معروف حاج علی (به گفته بازاریها)خوردیم پیاده به سمت مسجد کبود راه افتادیم.

و اما مسجد کبود

مسجد جهانشاه یا مسجد کبود (گوی مسجید) از آثار ابوالمظفر جهانشاه بن قرا یوسف از سلسله ترکمانان قراقویونلو می باشد که در870 هجری به همت و نظارت  جان بیگم خاتون،زن جهانشاه بن قرایوسف قره قویونلو ،پایان یافته است. 

در حیاط مسجد( البته بیشتر شبیه پارک بود) بازار خیریه ای  به نفع کودکان سرطانی برپا بود. بعد از دیدن مسجد که واقعا معماری و  کاشی کاری زیبایی داشت  و کمی استراحت در فضای سبز موجود در اطراف مسجد باز هم پیاده برای دیدن ارگ علیشاه حرکت کردیم.

 

 کیارش در محوطه بیرونی مسجد کبود

ارگ علیشاه

بنای تاریخی ارگ علیشاه در نزدیکی میدان شهرداری تبریز قرار دارد. این مجموعه تاریخی در شامل مدرسه، مسجد و خانقاه است که در زمان تاج الدین علیشاه جیلانی از امرای گورکانیان در قرن هشتم هجری ساخته شده است. ارگ علیشاه و مجموعه آن در زمان ساخت آن، شاخص ترین بنای شهر تبریز بوده که به نوشته جهانگردان تاریخی، تنها بنای شهر تبریز بوده که از دور دست دیده می شده است.

این بنای 700 ساله که یادگار آسیب های طبیعی و تاریخی دوران گذشته را بر چهره دارد، اکنون در میان انبوه داربست ها و میله های فلزی قرار گرفته است

.

در ادامه متنی رو که در سایت روزنامه "ابتکار" خواندم رو براتون گذاشتم . من که با خواندنش واقعا متاسف شدم .

""سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در تلاش است دادگستری را متقاعد کند تا حریم ارگ  علیشاه را چنگال ساخت و سازها برهاند.   درحالی که ساخت مصلی به پایان رسیده و  این ارگ را برای همیشه از دیده ها نهان شده  است.  
ساخت مصلی تبریز با تخریب ارگ علیشاه و تجاوز به حریم آن مراحل پایانی خود را می گذارند.  این در حالی است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در انتظار رای دادگاه برای نجات حریم این ارگ است. 
باساخت مصلی در حریم ارگ علیشاه و یک مجمتع تجاری خدماتی در حریم برج های دو قلو مراغه، این سه اثر شانس جهانی شدن خویش را برای همیشه از دست دادند. 
ارگ علیشاه به رغم تمامی مخالف ها ساخته شد.   پیش از این "اکبر اعلمی"، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه "ارگ علیشاه توسط مسئولان غیرمسئول مورد بی توجهی قرار گرفته و صرف نظر از تخریب بخشی از آن، به حریم این اثر تاریخی تجاوز شد و با حصارکشی مانع از بازدید عمومی شده اند"خواستار جلوگیری از ساخت آن شد. 
وی این اقدام را از برخوردهای اشتباه استانداری با آثار تاریخی تبریز عنوان کرد. اعلمی همچنین "پورمحمدی" وزیر کشور را برای پاسخگویی درباره وضعیت این اثر به مجلس فراخواند اما تکمیل شدن مصلی نشان دهنده بی اثر ماندن این اقدام است. 
باساخت این مصلا و بسته شدن در ارگ، بزرگترین بنای خشتی تبریز برای همیشه از دید گردشگران نهان شد. "رضا عبادی" رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در گفتگو با میراث خبر از تکمیل پروژه مصلی شهر تبریز در حریم ارگ 700 ساله علیشا خبر داد و گفت:" ساخت و سازها در سه طبقه در ضلع شرقی روبه پایان است و ما منتظر رای دادگاه برای اقدامات بعدی هستیم." 
وی افزود:"دومین بار است که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از طریق مراجع قضایی خواستار توقف عملیات ساخت وساز شده  اما تا به امروز هیچ اتفاقی نیفتاده است." 
دادگستری تبریز در نخستین شکایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رای به ادامه ساخت مصلی داد و در همین حال عبادی از دلایل مراجع قضایی استان برای صدور این رای سخنی به میان نیاورد. 
ارگ تبریز که امروز به صورت ایوان کوچک خشتی میان انبوهی از آهن وسیمان دیده می شود یادگاری است از مجموعه عظیم مدرسه، مسجد و خانقاه تاج الدین علیشاه جیلانی که در قرن هشتم هجری ساخته شده است.  این بنا در دوران های مختلف مورد هجوم و تخریب قرار گرفت و بارها کارآیی خود را از مسجد به انبار غله ومهمات تغییر داد. 
   در اثر زلزله بزرگی  که تبریز را با خاک یکسان کرد تنها این بنا فرو نریخت و به عنوان نماد مقاومت مردم تبریز استوار ماند. 
این بنا در سال 1320 به صورت گردشگاه عمومی درآمد و نام باغ ملی به خود گرفت و در حال حاضر صحن این مسجد تاریخی، مصلی و محل برگزاری نماز جمعه تبریز شده و محدودیت های ویژه ای برای بازدید از آن وجود دارد. 
""


کلمات کلیدی :سفر
.:: نظرات () ::.


 

Powered By persianblog.ir Copyright © by kiarash-y
This Template  By Theme-Designer.Com